Aleksander Mortanowicz
Liga Polskich Rodzin
Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 734
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Czw 14:15, 30 Maj 2013 Temat postu: [LPR] Ustawa o jakości sprzedawanych towarów |
|
|
Cytat: | Ustawa z .... 2007 roku o jakości sprzedawanych towarów innych niż spożywcze
Art.1
1. Jakość sprzedawanych towarów musi zapewniać ich trwałość, sprawność i funkcjonalność przez minimum 5 lat od dnia utraty gwarancji.
2. W przypadku środków transportu i urządzeń służących ochronie życia, albo takich, które wymagają przeglądu, bo mogą stanowić zagrożenie okres minimalny pogwarancyjnej, pełnej sprawności wynosi 12 lat.
3. Instrukcja obsługi do produktów sprzedawanych w Polsce musi być w języku polskim i wystarczająco szczegółowa. Jeśli instrukcja w języku polskim jest mniej szczegółowa niż instrukcja w innym języku, albo nie ma jej wcale to producentowi grozi kara grzywny od 200.000 zł do 2 lat pozbawienia wolności.
Art.2
Produkt inny niż spożywczy musi funkcjonować tak jak jest to przedstawiane na reklamach. Jeśli produkt funkcjonuje inaczej oznacza to, że producent wprowadza za pomocą reklamy w błąd i podlega karze grzywny minimum 250.000 złotych, karze więzienia do lat 5.
Art.3
1. Minimalny okres gwarancji produktów ustala się na 3 lata sprawnego funkcjonowania z wyjątkiem produktów określonych w Art.1 ust.2 gdzie okres gwarancyjny wynosi 10 lat.
2. Jeśli w okresie trwania gwarancji produkt będzie musiał zostać wymieniony na nowy, innej firmy wtedy czas gwarancji jest liczony od nowa jako, że mamy do czynienia z nowym produktem.
3. Przed kupnem produktu na terenie punktu handlowego można go przetestować.
4. Produkt wadliwy, lub wybrakowany podlega zwrotowi i zamianie na taki sam, ale sprawny produkt lub inny z tego samego rodzaju, podobny cenowo.
5. Konsument nie ponosi kosztów zwrotu i wymiany produktu na nowy.
6. Jeśli po okresie utraty gwarancji produkt przestanie działać nie z winy użytkownika przed upływem okresu, o którym mowa w Art.1, wtedy produkt wymienia się na nowy, z tej samej grupy produktów lub na analogiczny pod względem cenowym i funkcjonalnym produkt, konsument nie ponosi żadnych kosztów.
Art.4
Ustawa nie ma zastosowania do produktów spożywczych, ale do materiałów trwałych oraz do środków czystości i materiałów chemicznych z tym, że obowiązuje w ich przypadku data ważności i obowiązek takiego działania jak pokazują reklamy.
Art.5
Za nieprzestrzeganie przepisów ustawy grozi grzywna od 1.000 złotych i kara do 3 lat więzienia chyba, że ustawa stanowi inaczej w konkretnych przypadkach.
Art.6
Ustawa wchodzi w życie w momencie ogłoszenia. |
Uzasadnienie Poseł Mortanowicz: Często się zdarza, że oglądamy reklamy, kupujemy jakiś produkt, a to szajs, reklama kłamała. Albo w przypadku proszków do prania, ile razy słyszymy, że każdą plamę spierze? No i co? Plama pozostaje, reklama znowu kłamała. Ustawa ta zwalcza takie procedery i stawia na uczciwość w gospodarce, także określa minimalny okres gwarancyjny oraz minimalny okres sprawnego funkcjonowania po utracie gwarancji. Dzisiaj mamy do czynienia z celowym postarzaniem produktów, gwarancja trwa np: dwa lata, a po jej utracie produkt przestaje działać, to można np: w przypadku układów elektronicznych zaprogramować na etapie produkcji, to znana metoda, stosowana od dawna, a zaczęło się bodajże od żarówek, zbyt trwałe byli więc obniżono ich jakość. My na takie nieuczciwe praktyki się nie godzimy, wprowadzamy minimalny okres gwarancyjny i minimalny okres sprawnego funkcjonowania po gwarancji. Dla dobra konsumentów proszę o przyjęcie tej ustawy, dziękuję.
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez Aleksander Mortanowicz dnia Czw 14:27, 30 Maj 2013, w całości zmieniany 1 raz
|
|