Forum Wirtualny Sejm Strona Główna Wirtualny Sejm
Symulacja Polityczna PBF. Wcielamy się w role posłów wybranych w wyborach w 2005 roku
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[LPR] Ustawa o wzroście płacy minimalnej

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Sejm / Laska Marszałkowska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Aleksander Mortanowicz
Liga Polskich Rodzin



Dołączył: 26 Mar 2013
Posty: 734
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:52, 02 Kwi 2013    Temat postu: [LPR] Ustawa o wzroście płacy minimalnej

Cytat:
Ustawa o wzroście płacy minimalnej

Art.1
1. Ustala się jednolitą stawkę płacy minimalnej, której nie można obniżać.
2. Stawka bazowa płacy minimalnej na początku danego roku równa jest jej wartości w poprzednim roku kalendarzowym po uwzględnieniu jej podwyżek.
3. Stawka bazowa płacy minimalnej w danym półroczu jest równa jej wartości w półroczu poprzedzającym. Półrocze rozumie się jako okres od 1 stycznia do ostatniego miesiąca czerwca i od 1 lipca do ostatniego miesiąca grudnia.

Art.2
1. Wzrost płacy minimalnej następuje dwa razy w ciągu roku, od 1 stycznia i od 1 lipca o tzw. stałą wartość wzrostową czyli o 10% wartości bazowej za poprzedni okres, czyli tej obowiązującej w momencie wprowadzenia podwyżki. Na początku roku stawką bazową jest stawka z roku poprzedniego, a przy drugiej podwyżce od 1 lipca stawka bazowa jest stawką z poprzedniego półrocza.
2. W przypadku kiedy poziom inflacji w danym półroczu wyniesie więcej niż 2% wtedy przy podwyżce płacy minimalnej w okresie drugiego półrocza do 10% dodaje się procentowy wskaźnik inflacji i o uzyskaną wartość dokonuje się podwyżki płacy, co należy rozumieć jako 10%+wskaźnik inflacji=x% - kwota, o którą następuje podwyżka (np: 10%+5%=15%).
3. Zasadę w pkt.2 stosuje się w sytuacji, gdy w ostatnim półroczu danego roku wskaźnik inflacji przekroczył 2%, wtedy od stycznia roku następnego podwyżka płacy minimalnej następuje dodatkowo o wartość inflacji z roku poprzedniego zgodnie z wzorem w pkt.2
4. Zasadę opisaną w pkt.2 stosuje się w sytuacji kiedy prognozowany wskaźnik inflacji ma przekroczyć w roku przyszłym 2%. Prognozowany wskaźnik inflacji dolicza się wtedy do stałej wartości wzrostowej płacy minimalnej.

Art.3
Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ulegają zamrożeniu na poziomie z roku 2005 na okres lat pięciu z możliwością przedłużenia tego okresu o kolejne 5 lat na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Art.4
1. Ustawa wchodzi w życie z dniem 31 grudnia 2005 roku.
2. Stawka bazowa dla wzrostu płacy minimalnej w roku 2006 zostaje ustalona na poziomie 1.000 złotych brutto.
3. Z dniem 1 stycznia 2006 roku płaca minimalna będzie wynosić stawkę bazową z pkt.2 + 10% lub o doliczony wskaźnik inflacji jeśli wystąpi sytuacja określona w Art.2 pkt.2.


Uzasadnienie poseł Mortanowicz:

Celem ustawy jest uregulowanie wzrostu płacy minimalnej. Dzisiaj odbywa się to w wyniku czasochłonnych negocjacji, które jeśli zawiodą to rząd przedstawia propozycję podwyżki płacy minimalnej. Zaznaczyć należy, że płaca minimalna wcale wtedy nie musi wzrosnąć, a wręcz przeciwnie, może być obniżona. Niepewność co do wzrostu płacy minimalnej dzisiaj ma negatywny wpływ na gospodarkę, ale powyższy projekt ustawy to reguluje. Będzie od razu wiadomo kiedy i o ile wzrośnie płaca minimalna, przez co gospodarka będzie na to przygotowana. Dodatkowo zamrożeniu mają ulec składki na ubezpieczenie społeczne, przez co płaca do ręki po wzroście będzie wyższa dla odbiorcy niż gdyby tych składek nie zamrożono, oczywiście zamrożenie składek to też niższe koszty wzrostu płacy minimalnej dla przedsiębiorców. Koszty tej ustawy poniosą głównie przedsiębiorcy i budżet państwa o kwotę jej wzrostu, ale wydatki na administrację wystarczą, zwłaszcza nadwyżki na wszelki wypadek, które zawsze są w budżecie, ewentualne dopłaty do stanowisk administracyjnych będą raczej niewielkie, a wykonanie wydatków na administrację w związku z podwyżkami płacy minimalnej będzie wynosić 100%, przeważnie wynosi mniej. Możliwy dodatkowy wzrost wydatków, o którym wspomniałem zrekompensuje się zwiększoną siłą nabywczą społeczeństwa i wpływem dochodów z podatków pośrednich dzięki temu, że ludzie będą mieć więcej pieniędzy. Proszę o poparcie projektu tej ustawy. Dziękuję.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Wirtualny Sejm Strona Główna -> Sejm / Laska Marszałkowska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin